Jeśli masz trudności z porannym wstaniem z łóżka z powodu bólu i sztywności stawów, to nie jesteś sam. Poranna sztywność często dotyczy osób z artretyzmem, reumatyzmem, fibromialgią oraz osoby bez aktywności fizycznej. Spanie często wiąże się z leżeniem w niewygodnych pozycjach przez długi czas przez całą noc. Twoja pozycja podczas spania może powodować ucisk, utratę tlenu w tkankach oraz zmniejszenie przepływu krwi do mięśni. Może to prowadzić do gromadzenia się kwasu mlekowego, który powoduje sztywność po przebudzeniu następnego dnia rano.

Poranna sztywność jest frustrująca i wpływa na jakość życia, dlatego ważne jest, aby opracować najlepszy sposob na poranną rutynę. Twój poranek powinien rozpocząć się od jednej lub kilku rutynowych czynności, które zaproponowaliśmy poniżej. Gwarantujemy, iż zwiększą one twoją mobilność oraz zredukują inne objawy.

PORANNA RUTYNA NA LEPSZĄ MOBILNOŚĆ I ZMNIEJSZENIE PORANNEJ SZTYWNOŚCI

Rozpocznij dzień od delikatnych i powolnych ruchów – po przebudzeniu poruszaj sztywnymi stawami powoli i delikatnie, bez ciągnięcia i nadmiernego rozciągania. Wykonuj delikatne okrężne ruchy, zginając i przekręcając stawy. Aby poprawić ruchomość całego ciała, poruszaj wszystkimi stawami, w tym nadgarstkami, szyją, ramionami, łokciami, kolanami i palcami.

Ostrożnie się rozciągaj – po lekkim rozruszaniu stawów, rozciągnij każdy z nich. Poświęć każdemu od 20 do 30 sekund i powtórz to z każdym stawem od dwóch do trzech razy. Wykonuj ruchy powoli, lecz zbytnio nie przeciągaj. Rozciąganie nigdy nie powinno być bolesne. Możesz poprosić fizykoterapeutę, aby dał Ci spersonalizowane ćwiczenia i program rozciągania w celu złagodzenia bólu i zapobiegania objawom.

Terapia ciepłem – Skorzystanie z koca elektrycznego lub ciepłej kąpieli rano może pomóc w rozluźnieniu sztywnych stawów. Gorąca kąpiel pomaga rozluźnić włókna mięśniowe i jest znacznie lepszym wyborem niż gorące okłady, które działają tylko powierzchownie. Gorąca kąpiel rozgrzewa tkanki mięśniowe znacznie głębiej, ponieważ ciało nie może oddać nadmiaru ciepła.

Zmniejsz stres – Stres może mieć ogromny wpływ na nasze mięśnie. Kiedy czujemy się zestresowani, automatyczną reakcją organizmu jest przejście w stan napięcia. Jest to autonomiczna reakcja organizmu na sytuację, osobę lub wydarzenie powodujące stres. Rozluźnienie umysłu spowoduje rozluźnienie całego ciała, a wraz z tym napiętych mięśni. Medytacja i techniki oddechowe są jednymi z najbardziej popularnych sposobów uspokojenia umysłu, kiedy czujemy się zestresowani. Inną alternatywą są leki ziołowe, które wykazują właściwości relaksujące, utrzymują normalny poziom wapnia we krwi oraz przyczyniają się do jego prawidłowego wchłaniania i gromadzenia.

Przyjmuj leki – leki mogą pomóc w kontrolowaniu twojej porannej sztywności. W niektórych przypadkach pomocne mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne. Porozmawiaj z lekarzem, aby znaleźć odpowiedni lek, który zapewni Ci najlepsze rezultaty. Trzymaj lek przy łóżku, abyś mógł go zażyć pół godziny lub godzinę przed planowanym wstaniem, aby złagodzić objawy.

Stosuj krem do stawów – nakładaj go rano. Polecamy krem Acuraflex, który zawiera skuteczną formułę naturalnych składników znanych od wieków z ich skuteczności. Są one szczególnie skutecznie w walce z ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi, urazami oraz chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak zapalenie stawów, osteoporoza, rwa kulszowa, itp. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, natychmiastowo uśmierzając ból.

Stosuj dietę przeciwzapalną – Dieta przeciwzapalna może pomóc w zmniejszeniu bólu oraz stanu zapalnego Zadbaj o jakość jedzenia w ciągu całego dnia. Zalecane pokarmy w ramach diety przeciwzapalnej są typowe dla diety śródziemnomorskiej i obejmują spożycie większej ilości ryb, świeżych owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów; zaleca się spożywanie umiarkowanych ilości orzechów, ograniczone spożycie czerwonego mięsa i umiarkowane spożycie czerwonego wina. Należy unikać cukrów rafinowanych, węglowodanów prostych (biała mąka, cukier, biały ryż), czerwonego mięsa i produktów mięsnych; należy również ograniczyć spożycie przetworów mlecznych.

Pozostań w ruchu – W przypadku zapalenia stawów lub innych problemów ze stawami, należy pamiętać o włączeniu do diety wiśni, szpinaku, zielonej herbaty oraz nasion lnu. Spożywanie aloesu i jagód może pomóc w zachowaniu elastyczności i jędrności kości, mięśni, ścięgien i stawów. Brak aktywności fizycznej prowadzi do niepełnego dostarczania substancji odżywczych do chrząstki stawowej. Chrząstka nie posiada własnych naczyń krwionośnych, które dostarczają jej niezbędnych składników (tlen i substancje odżywcze), gdyż jest odżywiana substancjami z płynu stawowego. Z tego powodu regularna aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia chrząstki, umożliwiając ich prawidłowe odżywianie.

Pij wystarczająco dużo wody – skurcze mięśni, a w szczególności nóg mogą być wczesną oznaką odwodnienia. Należy pić od 8 do 10 szklanek wody dziennie, w zależności od budowy ciała i wykonywanych czynności. Podczas ćwiczeń i chorób konieczne jest zwiększenie spożycia wody w celu zastąpienia płynu utraconego w wyniku pocenia się. Woda zmienia strukturę mięśni i pomaga rozluźnić zbite, spięte mięśnie.

Pij sok z wiśni – wiśnia i czereśnia są bogate w antyoksydanty, mają właściwości przeciwzapalne oraz zmniejszają uszkodzenia mięśni podczas ćwiczeń. Jedno z badań wykazało, iż biegacze długodystansowi, którzy wypili sok wiśniowy przed biegiem, zmniejszyli ból i sztywność mięśni po ćwiczeniach.

Przyjmuj witaminę D – jest to niezbędny składnik zdrowych kości i stawów. Witamina D jest potrzebna do osiągnięcia dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, pomaga w osteoporozie, chorobach układu krążenia oraz depresji. Najbardziej znanym sposobem na uzyskanie witaminy D jest ekspozycja na światło słoneczne. Oprócz słońca, witaminę D można otrzymać z takich produktów spożywczych jak tłuste ryby, (łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka), mleko i produkty mleczne, sok pomarańczowy, wątroba wołowa i grzyby. Zaleca się suplementację witaminy D.

Bierz wapń – wapń jest najobfitszym minerałem w ludzkim organizmie, można go znaleźć w kościach i zębach. Najważniejszym zadaniem wapnia jest profilaktyka osteoporozy. Jest on niezbędny do budowy kości i zębów, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, reguluje pracę serca, ciśnienie krwi oraz jej krzepnięcie, a także jest ważny w zachowaniu równowagi hormonalnej. Wapń nie może być produkowany w organizmie, dlatego musi być przyjmowany z pożywieniem lub w suplementach diety.

Zwiększ spożycie magnezu – Magnez jest ważnym minerałem potrzebnym do skurczu mięśni, produkcji energii oraz tworzenia kości i komórek. Magnez jest również ważny w zachowaniu elastyczności. Niski poziom tego minerału może powodować gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach powodując skurcze. Magnez można znaleźć w nasionach dyni, szpinaku, awokado, niektórych napojach oraz suplementach diety.

Zacznij brać witaminy i zioła – jeśli nie jesteś pewien, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych skłądników, zacznij przyjmować dodatkowe witaminy i minerały. Przy chorobach stawów najbardziej potrzebne są witaminy i minerały z grupy B, witaminy C, D i E, cynk, selen, magnez, żelazo oraz chondroityna i glukozamina. W terapii wspomagającej leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów korzystne działanie wykazały kadzidłowiec indyjski oraz astaksantyna.

Oprócz porad lekarskich należy rozważyć również terapie alternatywne – akupunkturę, chiropraktykę, masaże, aromaterapię oraz dietę, które mogą przyczynić się do złagodzenia objawów.