Ból pleców jest jedną z trzech najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów. Jego przyczyną są w głównej mierze kontuzje odniesione podczas aktywności fizycznych oraz przy niektórych schorzeniach. Sam ból pleców jest wyczerpujący i sprawia dyskomfort. Dotyka ludzi w każdym wieku, przy czym prawdopodobieństwo wystąpienia bólu dolnej części pleców staje się coraz wyższe wraz z wiekiem. Odkrywamy najczęstsze przyczyny bólu pleców, wyjaśniamy co może być jego przyczyną, jak odróżnić ból, który można leczyć w domu od tego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, oraz co robić, gdy nie można zidentyfikować przyczyny bólu pleców. Przedstawiamy zalecenia oraz działania profilaktyczne, które pomagają uniknąć bólu pleców lub złagodzić istniejące objawy w codziennym życiu. Polecamy najlepszy suplement diety – kapsułki Acuraflex, które jednocześnie zmniejszają stan zapalny i wzmacniają kości, mięśnie i wiązadła, a przede wszystkim są w 100% naturalne. Z kolei po zastosowaniu kremu Acuraflex na bolące miejsce z pewnością zapragniesz go w swojej domowej apteczce.
TREŚĆ:
- Co jest przyczyną bólu pleców?
- Czynniki ryzyka związane z bólem pleców
- Ból pleców – kiedy szukać pomocy medycznej?
- Leczenie bólu pleców
- Przydatne wskazówki na pozbycie się bólu pleców
PRZYCZYNY BÓLU PLECÓW
Ból dolnej części pleców (lumbago) może dotyczyć kręgosłupa lędźwiowego, przestrzeni międzykręgowych, więzadeł wokół kręgosłupa, rdzenia kręgowego i nerwów, mięśni dolnych partii pleców, wewnętrznych organów brzucha i miednicy oraz skóry w okolicy lędźwi. Ból górnej części pleców mogą być spowodowany zaburzeniami aorty, guzami klatki piersiowej lub stanami zapalnymi kręgosłupa. Kręgosłup posiada złożoną budowę, na którą składają się struktury mięśniowe, więzadła, ścięgna, dyski i kości, które razem podtrzymują ciało i umożliwiają ruch. Przestrzenie w kręgosłupie są wyłożone 23 strukturami chrzęstnymi (dyskami), które działają jako amortyzacja oraz stabilizacja kręgosłupa. Problemy z którymkolwiek z tych elementów mogą prowadzić do bólu pleców. W niektórych przypadkach przyczyna bólu pleców pozostaje niejasna. Uszkodzenia mogą, oprócz wymienionych przyczyn, wystąpić również z powodu stresu, złego stanu zdrowia lub postawy ciała.
BÓL SPOWODOWANY PRZECIĄŻENIEM
Ból pleców jest zazwyczaj wynikiem nadwyrężenia, napięcia lub kontuzji. Częstymi przyczynami bólu pleców są:
- spięte mięśnie lub więzadła
- skurcz mięśni
- napięcie mięśni
- uszkodzony dysk
- kontuzje, złamania lub upadki
DZIAŁANIA, KTÓRE MOGĄ PROWADZIĆ DO NAPIĘCIA
- niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów
- podnoszenie ciężkich przedmiotów
- nagłe i niefortunne ruchy
BÓL SPOWODOWANY PROBLEMAMI STRUKTURALNYMI
Bóle pleców mogą również powodować liczne problemy strukturalne.
- Pęknięcie dysku – każdy kręg w kręgosłupie jest wyłożony dyskami. Jeśli dojdzie do pęknięcia dysku, nastąpi zwiększony nacisk na nerw, co spowoduje ból pleców.
- Wypadający dysk – Tak samo jak w przypadku pękniętego dysku, wystający dysk również może powodować większy nacisk na nerw.
- Rwa kulszowa – ostry, promieniujący ból przechodzący przez pośladki i udo do samej stopy. Ból jest wywołany wybrzuszeniem lub przepukliną dysku, która naciska na nerw.
Dowiedz się więcej na temat leczenia rwy kulszowej.
- Zapalenie stawów – może powodować problemy ze stawami biodrowymi, dolną częścią pleców i innymi miejscami. W niektórych przypadkach może dojść do zwężenia przestrzeni wokół rdzenia kręgowego. Jest to tzw. zwężenie rdzenia kręgowego.
- Nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa – jeśli kręgosłup jest wygięty w nietypowy sposób, mogą wystąpić bóle pleców. Przykładem może być skolioza, w której kręgosłup posiada skrzywienie boczne.
- Osteoporoza – kości, w tym kręgi, stają się kruche i porowate, co zwiększa szansę na złamanie wskutek ucisku.
- Problemy z nerkami – Kamienie nerkowe lub infekcja nerek mogą powodować ból pleców.
BÓL SPOWODOWANY NIEODPOWIEDNIMI RUCHAMI I NIEWŁAŚCIWĄ POSTAWĄ CIAŁA
Ból pleców może być również wynikiem codziennych czynności oraz złej postawy ciała. Można do nich zaliczyć:
- kaszel lub kichanie
- napięcie mięśni
- nadmierne rozciąganie
- niefortunny ruch lub pozostawanie przez dłuższy czas w niewygodnej pozycji
- pchanie, ciągnięcie, podnoszenie lub przenoszenie przedmiotów
- stanie lub siedzenie przez długi czas
- nadwyrężenie szyi, np. podczas prowadzenia samochodu lub korzystania z komputera
- długie przejażdżki rowerem bez przerwy, nawet gdy plecy nie są skulone
- spanie na materacu, który nie stanowi podparcia dla ciała i nie utrzymuje wyprostowanego kręgosłupa
INNE PRZYCZYNY BÓLU PLECÓW
Niektóre schorzenia mogą prowadzić do bólu pleców.
- Zespół jelita grubego (Zespół końskiego ogona) – szczególnie poważny rodzaj uwięzienia nerwowego. Jest to rzadkie zaburzenie, w którym uciskane są nerwy u dołu rdzenia kręgowego. Objawy obejmują tępy ból w dolnej i górnej części pośladków oraz drętwienie genitaliów i ud. Niekiedy występują również zaburzenia jelit i pęcherza.
- Rak kręgosłupa – guz na kręgosłupie może uciskać na nerw, powodując ból pleców.
- Infekcje – Choroby zapalne miednicy, pęcherza lub nerek również mogą prowadzić do bólu pleców.
- Zaburzenia snu – Osoby z zaburzeniami snu są narażone na ból pleców bardziej niż inni.
- Półpasiec – infekcja oddziaływująca na nerwy; może prowadzić do bólu pleców, który jest uzależniony od tego, które nerwy zostaną dotknięte przez schorzenie.
CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z BÓLEM PLECÓW
Ból dolnej części pleców zazwyczaj częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i ma to zapewne związek z czynnikami hormonalnymi. Stres, lęk i zaburzenia nastroju również nie pozostają obojętne na ból pleców. Wyższe ryzyko wystąpienia bólu dolnej części pleców zachodzi przy:
- wykonywaniu poszczególnych zawodów
- ciąży
- siedzącym trybie życia
- słabej kondycji fizycznej
- starszym wieku
- otyłości i nadwadze
- paleniu
- męczących ćwiczeniach fizycznych lub pracy, zwłaszcza jeśli są wykonywane w nieprawidłowy sposób
- czynnikach genetycznych
- stanach chorobowych, takich jak zapalenie stawów i rak
OBJAWY, KTÓRE WYMAGAJĄ POMOCY MEDYCZNEJ
Głównym objawem jest ból w dowolnej części pleców, który może rozprzestrzeniać się na pośladki i nogę. Niektóre problemy z plecami mogą powodować ból w innych częściach ciała, w zależności od dotkniętych nerwów. Ból często ustępuje bez leczenia, jednak w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów towarzyszących, należy skontaktować się z lekarzem:
- utrata masy ciała
- gorączka
- zapalenie lub obrzęk pleców
- uporczywy ból pleców, gdzie leżenie lub odpoczynek nie pomaga
- ból nóg
- ból poniżej kolana
- niedawny uraz, uderzenie lub uraz pleców
- nietrzymanie moczu
- trudności w oddawaniu moczu
- nietrzymanie stolca lub utrata kontroli nad jelitami
- drętwienie wokół narządów płciowych
- drętwienie wokół odbytu
- drętwienie wokół pośladków
CHRONICZNY I OSTRY BÓL PLECÓW
- Ostry ból zaczyna się nagle i trwa do sześciu tygodni.
- Przewlekły lub długotrwały ból rozwija się przez długi czas i trwa dłużej niż trzy miesiące, powodując ciągłe problemy.
Jeśli pacjent cierpi na ataki silnego bólu oraz ciągły, acz łagodny ból pleców, lekarz może mieć trudności z ustaleniem jego charakteru.
LECZENIE BÓLU PLECÓW
Ból pleców jest zwykle leczony domowymi sposobami oraz odpoczynkiem, jednak w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie tradycyjne.
DOMOWE SPOSOBY
Bez recepty można stosować leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które pomogą złagodzić dyskomfort. Zastosowanie ciepłego lub zimnego okładu na bolesny obszar zmniejsza ból. Istotnym jest, aby odpocząć od wykonywania uciążliwych czynności przy jednoczesnym zachowaniu aktywności, co pomoże zmniejszyć sztywność, ból oraz zapobiec osłabieniu mięśni.
Stosowanie kremu przeciwbólowego Acuraflex pomoże szybko zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból dokładnie w źródle jego występowania. Zwiększa mobilność stawów i mięśni, natychmiast uspokaja oraz eliminuje sztywność. Zawiera skuteczną formułę naturalnych składników, które znane są od wieków z ich szybkiego i silnego działania, zwłaszcza przy ostrym i przewlekłym bólu wywołanym przez zapalenie, rwę kulszową, urazy, a także choroby zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie stawów i osteoporoza. Składniki kremu Acuraflex pochodzą wyłącznie od roślin, a oprócz ekstraktów roślinnych zawierają również witaminy, minerały i olejki eteryczne. Nie powoduje skutków ubocznych, odżywia skórę i ma przyjemny zapach.
METODY LECZENIA
Jeśli domowe metody nie ból pleców nie pomagają, lekarz może zalecić przyjmowanie leków lub fizykoterapię, bądź też oba rozwiązania jednocześnie:
- Leki – Jeśli niesteroidowe leki przeciwzapalne nie pomagają w leczeniu bólu pleców, pacjentowi można przepisać kodeinę lub hydrokodon, ale na krótki okres. Stosowanie tych leków wymaga ścisłego nadzoru lekarza, gdyż mogą powodować uzależnienie. W niektórych przypadkach można również stosować środki zwiotczające mięśnie.
- Antydepresanty – dopuszcza się przepisywanie leków przeciwdepresyjnych takich jak amitryptylina, jednak wciąż trwają badania nad jej skutecznością, a dotychczasowe dowody na jej działanie są sprzeczne.
- Fizykoterapia – kontrastowa terapia ciepłem i zimnem, ultradźwięki oraz elektrostymulacja może pomóc w złagodzeniu bólu.
- Operacja bólu pleców jest bardzo rzadka. Jeśli u pacjenta występuje przepuklina krążka międzykręgowego, można ją rozważyć, szczególnie jeśli występuje uporczywy ból i ucisk nerwów powodujący osłabienie mięśni. Najczęściej przeprowadzane operacje to połączenie dwóch kręgów, częściowe usunięcie kręgów, usuwanie przepukliny kręgu (usunięcie części kręgu, jeśli podrażnia lub naciska na nerw), założenie sztucznego kręgu.
- Ćwiczenia – Wraz ze zmniejszaniem się bólu fizjoterapeuta może wprowadzać wybrane ćwiczenia rozciągające oraz siłowe na mięśnie pleców i brzucha. Praca nad poprawną postawą ciała również działa na korzyść organizmu. Pacjent powinien regularnie wykonywać ćwiczenia, zwłaszcza po ustąpieniu bólu, aby zapobiec nawrotowi bólu pleców.
- Zastrzyki kortyzonowe – jeśli inne metody są nieskuteczne, można zdecydować się na zastrzyk kortyzonowy do przestrzeni zewnątrzoponowej, która otacza rdzeń kręgowy. Kortyzon jest lekiem przeciwzapalnym, pomaga zmniejszyć stan zapalny wokół korzeni nerwowych oraz przeciwdziała zesztywnieniu.
- Botox – Według dawnych badań Botox (toksyna botulinowa) pozwala na zmniejszenie bólu przez paraliżowanie napiętych mięśni podczas skurczów. Zastrzyki te są skuteczne przez około trzy do czterech miesięcy.
- Terapia poznawczo-behawioralna – może pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym bólem pleców poprzez zachęcanie do nowych sposobów myślenia. Może ona obejmować techniki relaksacyjne i sposoby utrzymania pozytywnego nastawienia. Badania wykazały, że osoby, które zdecydują się na terapię poznawczo-behawioralną, stają się bardziej aktywne i podejmują ćwiczenia, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko nawrotu bólu pleców.
METODY UZUPEŁNIAJĄCE
Leczenie uzupełniające może być stosowane wraz z metodami konwencjonalnymi lub bez nich. Chiropraktyka, osteopatia, masaż shiatsu i akupunktura mogą pomóc w złagodzeniu bólu pleców, jak również zachęcić pacjenta do zrelaksowania się.
- Osteopata specjalizuje się w leczeniu układu kostnego i mięśni.
- Kręgarz zajmuje się stawami, mięśniami i kośćmi. Główny nacisk kładzie się na kręgosłup.
- Shiatsu, znana również jako terapia uciskowa palców, jest rodzajem masażu, który wywiera nacisk wzdłuż linii energetycznych w organizmie. Terapeuta Shiatsu wywiera nacisk na palce, kciuki i łokcie.
- Akupunktura pochodzi z Chin. Polega na wprowadzeniu drobnych igieł w określone miejsca na ciele. Akupunktura pomaga organizmowi uwolnić jego naturalne środki przeciwbólowe i endorfiny, jak i również stymuluje tkankę nerwową i mięśniową.
- Joga polega na przyjmowaniu póz, oraz wykonywaniu określonych ruchów i ćwiczeń oddechowych. Niektóre pozy mogą pomóc we wzmocnieniu mięśni pleców, przyczyniając się do poprawy postawy. Należy jednak mieć na uwadze, aby ćwiczenia nie pogłębiały bólu pleców.
Badania dotyczące rezultatów leczenia uzupełniającego nie dostarczyły jednoznacznych wyników. Część pacjentów doświadczyło znaczącej poprawy, podczas gdy inni nie odczuli żadnej różnicy. Rozważając terapie alternatywne warto skorzystać z usług wykwalifikowanego i zarejestrowanego terapeuty.
ZAPOBIEGANIE
- Regularne ćwiczenia – pomagają w zbudowaniu siły oraz kontrolowaniu masy ciała. Ćwiczenia aerobowe poprawiają pracę serca bez nadwyrężania i skurczów mięśni pleców. Przed rozpoczęciem Wyróżnia się dwa podstawowe ćwiczenia, które pomagają w zmniejszeniu ryzyka bólu pleców – ćwiczenia wzmacniające mięśnie gorsetu (mięśnie pleców i brzucha) oraz ćwiczenia rozciągające poprawiające mobilność.
- Odżywianie – posiłki powinny zawierać wystarczającą ilość wapnia i witaminy D, gdyż są one niezbędne dla zdrowia kości. Zdrowa dieta pomaga w kontrolowaniu wagi.
- Suplementy diety – stosowanie ukierunkowanych suplementów diety, których składniki przyczyniają się do poprawy stanu kości, mięśni, tkanek i ścięgien. Kapsułki Acuraflex są doskonałym wyborem, gdyż działają długofalowo oraz od wewewnątrz organizmu, podczas gdy krem Acuraflex działa zewnętrznie bezpośrednio na bolesne i zapalne miejsce. Kapsułki Acuraflex zawierają kurkuminę i kadzidło indyjskie o działaniu przeciwzapalnym. Nie powodują skutków ubocznych oraz mają korzystny wpływ na żołądek. Przywracają ruchomość i elastyczność całego organizmu, dając długotrwałą ulgę przy chronicznym bólu i reumatyzmie; wzmacniają więzadła i ścięgna, przyspieszają powrót do zdrowia po urazach, np. sportowych, zmniejszają sztywność, obrzęk stawów i skurcze mięśni; zawierają magnez, wapń i witaminy C, B1, B6.
- Palenie – znacznie większy odsetek osób palących cierpi na bóle pleców w porównaniu z osobami niepalącymi w tym samym wieku, o tym samym wzroście i wadze.
- Waga ciała – waga, którą „nosimy” wpływa na ryzyko wystąpienia bólu pleców. Ryzyko wystąpienia bólu pleców u osób otyłych jest znacznie większe niż u osób o normalnej masie ciała. Osoby z predyspozycją do magazynowania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha są bardziej podatne na ból pleców porównaniu do osób z ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej na pośladkach i biodrach.
- Postawa ciała w pozycji stojącej – upewnij się, że masz neutralną pozycję Stań w pozycji wyprostowanej, z głową skierowaną do przodu, wyprostowanymi plecami oraz równomiernie rozłożonym ciężarem ciała na obie stopy. Utrzymuj wyprostowane nogi oraz głowę w tej samej linii co kręgosłup.
- Postawa podczas siedzenia – wysokiej jakości krzesło robocze musi mieć dobre oparcie pleców, podłokietniki oraz obrotową podstawę. Podczas siedzenia staraj się utrzymywać kolana i biodra w poziomie, a stopy na podłodze lub podnóżku. Idealnie byłoby, gdybyś mógł siedzieć w pozycji wyprostowanej z oparciem pleców. Jeśli korzystasz z klawiatury, upewnij się, że twoje łokcie są pod kątem prostym, a przedramiona w pozycji poziomej.
- Podnoszenie ciężarów – podczas podnoszenia przedmiotów należy korzystać ze stóp, nie pleców. Trzymaj je jak najbardziej wyprostowane, rozstawiając nogi lekko do przodu dla utrzymania równowagi. Ugnij tylko kolana, trzymając ciężar blisko ciała, a następnie wyprostuj nogi. Na samym początku zginanie pleców jest nieuniknione, jednak w miarę możliwości staraj się ich nie zginać, zaciskając jedynie mięśnie brzucha. Najważniejsze jest, aby nie prostować nóg przed podniesieniem ciężaru – w przeciwnym razie będziesz używać pleców do wykonania większości pracy. Nie podnoś ładunku i nie zginaj jednocześnie szyi – jeśli coś jest wyjątkowo ciężkie, poproś o pomoc. Podczas podnoszenia ładunku patrz prosto przed siebie, a nie w górę lub w dół, tak aby plecy szyi były równo z kręgosłupem.
- Obuwie – całkowicie płaskie lub na wysokich obcasach obciąża plecy. Idealna wysokość pięty to dwa i pół centymetra, ponieważ w ten sposób ciężar jest równomiernie rozłożony na pięcie i przedniej części stopy. Preferowane są buty z zaokrąglonym palcem.
- Jazda samochodem – ważne jest, aby mieć odpowiednie podparcie pleców. Upewnij się, że poprawnie ustawiłeś lusterka, odległość do pedałów (powinny znajdować się tuż przed stopami). Jeśli jedziesz daleko, rób częste przerwy, wysiadaj z samochodu, aby rozprostować nogi.
- Jakość snu – Powinieneś mieć materac, który pozwoli w utrzymaniu prostego kręgosłupa oraz ciężaru twoich ramion i pośladków.
Dowiedz się więcej o najlepszych lekarstwach na ból stawów, kolan, ramion, szyi i pleców.
