Bez mięśni nie można wyobrazić sobie życia, ponieważ to właśnie one umożliwiają wykonywanie ważnych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, przełykanie i poruszanie każdą częścią ciała.
Praktycznie nie ma osoby, która nie doświadczyłaby bólu mięśni. Ból mięśni może występować w poszczególnych mięśniach ciała, np. ból mięśni nóg lub pleców, ale może też dotyczyć wszystkich mięśni, np. w przypadku grypy.
Ból mięśniowy, lub mialgia, podobnie jak każdy inny ból, jest ważnym sygnałem, za pomocą którego organizm daje nam o czymś znać. Poniżej dowiesz się, skąd biorą się bóle mięśni i jak można je całkowicie wyeliminować w naturalny sposób, stosując skuteczne lekarstwa i środki zapobiegawcze.
CO TO JEST MIALGIA?
Ból mięśni nazywany jest również mialgią, niezależnie od przyczyny. Termin mialgia pochodzi od greckich słów „myos” (mięsień) i „algos” (ból).
Stosuje się go w odniesieniu do bólu mięśni, który może wystąpić w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego (np. treningu lub pracy fizycznej), urazu lub w wyniku wystąpienia pewnych procesów zapalnych.
W większości przypadków mialgia nie jest groźna, jest to raczej nieprzyjemne uczucie bólu, które utrudnia relaks, zasypianie lub wykonywanie codziennych czynności.
BÓL MIĘŚNI – NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY
Większość bólów mięśniowych występuje w wyniku napięcia mięśni (spowodowanego niewłaściwą postawą i siedzącym trybem życia) lub urazów (takich jak skręcenia czy stłuczenia) po ćwiczeniach i nadmiernym wysiłku fizycznym.
Ból mięśni po intensywnym treningu jest spowodowany nagromadzeniem się kwasu mlekowego w mięśniach po wykonanym wysiłku. Ból mięśni jest również bardzo powszechny u sportowców i wynika z następujących przyczyn:
• Nadmierne obciążenie
• Niewłaściwy plan treningowy, który nie pozwala organizmowi zregenerować się przed kolejnym treningiem
W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania leków, a ból mięśni można złagodzić poprzez:
• Masaż, który pomaga rozluźnić i zregenerować ciało. Aby rozluźnić mięśnie podczas masażu, zalecamy stosowanie naturalnego kremu Acuraflex, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz usuwa lub zmniejsza ból w obrębie szyi, barków, pleców, ramion i nóg.
• Ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych lub soli morskiej – kąpiel zwiększa krążenie krwi, a sól odbudowuje uszkodzone włókna mięśniowe
• Odpoczynek obolałego mięśnia lub części ciała przed powrotem do treningu
Poza nadmierną aktywnością fizyczną, ból mięśni może pojawić się również z powodu:
• Nieprawidłowej postawy – gdy siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas
• Przewlekłego stresu
• Narażenia na działanie czynników zewnętrznych, takich jak hipotermia
• Zapalenia mięśni, które występuje jako objaw innych chorób
• Przyjmowania niektórych leków
• Chorób reumatycznych
• Niedoboru wapnia i potasu w organizmie
W zależności od tego, której części ciała dotyczy ból, możemy podzielić bóle mięśniowe na:
• BÓL MIĘŚNI NÓG – może wystąpić podczas odpoczynku, ruchu lub ćwiczeń i może być związany z urazami, długotrwałym wysiłkiem fizycznym nóg, siedzącym trybem życia, chorobami stawów i kręgosłupa (zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową stawów, zapaleniem kaletki maziowej, podagrą).
• BÓL MIĘŚNI PLECÓW – może wystąpić w wyniku nadwyrężenia mięśni, długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze, nieprawidłowej pozycji podczas snu, chorób kręgosłupa, urazów mechanicznych lub zapalenia mięśni (przewlekłe zapalenie mięśni)
• BÓL MIĘŚNI RAMIENIA – najczęściej spowodowany jest uszkodzeniem tkanki mięśniowej (skręceniem, nadwyrężeniem lub urazem), chorobami zakaźnymi (np. grypą) lub reumatyzmem
• BÓL MIĘŚNI SZYI – najczęściej związany z używaniem niewygodnej poduszki lub materaca, naciągnięciem mięśni, urazem szyi lub problemami z kręgosłupem
LECZENIE BÓLU MIĘŚNI
Leczenie bólu mięśni wymaga usunięcia przyczyny, która doprowadziła do tego stanu.
W przypadku ostrego bólu mięśni, który występuje po urazie, konieczne jest zapewnienie ciału niezbędnego odpoczynku i relaksu. Ponadto, aby zmniejszyć stan zapalny, obrzęk lub ból, zaleca się chłodzenie lodem zawiniętym w ręcznik. Dodatkowo należy unikać obciążenia, które doprowadziło do bólu mięśni. Zdarza się, że regeneracja mięśni trwa długo, więc nie trzeba się spieszyć z powrotem do wysiłku, aby uniknąć przewlekłego zespołu bólowego i dodatkowego uszkodzenia tkanki mięśniowej.
Niesteroidowe leki lub środki przeciwbólowe mogą również złagodzić objawy spowodowane urazami lub nadmierną aktywnością fizyczną. Takich leków nie należy przyjmować przez dłuższy czas ze względu na możliwe przeciwwskazania, a jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
W łagodzeniu bólu mięśni, oprócz stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, pomocne mogą być następujące zabiegi:
• Fizykoterapia
• Masaż
• Odpowiednie ćwiczenia
• Elektrostymulacja
Na szczęście istnieją inne metody, które pomagają złagodzić ból mięśni, bez żadnych skutków ubocznych.
Krem Acuraflex powstał na bazie 13 całkowicie naturalnych składników ziołowych (takich jak kurkuma, pieprz cayenne, mentol, eukaliptus, imbir, kamfora, Aloe vera, Acacia Catechu) i zawiera witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz lecznicze olejki eteryczne.
ACURAFLEX KREM stosuje się bezpośrednio na skórę, na bolesne, obrzęknięte, sztywne lub objęte stanem zapalnym obszary stawów, mięśni, kości, nerwów, ścięgna i więzadła.
Pomaga szybko zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból dokładnie w miejscu jego występowania, zwiększyć ruchomość stawów i mięśni, natychmiastowo złagodzić lub wyeliminować sztywność i zespół zmęczonych nóg. Acuraflex krem ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz przyspiesza powrót do zdrowia po urazach spowodowanych zwichnięciami, nadwyrężeniami, zmniejsza obrzęk, redukuje ból oraz przyspiesza rehabilitację. Stosuje się go kilka razy dziennie w zależności od potrzeb.
Aby osiągnąć optymalny efekt uśmierzania bólu mięśni, zaleca się stosowanie oprócz kremu KAPSUŁEK ACURAFLEX. Kapsułki Acuraflex mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rozluźniają mięśnie długofalowo, zmniejszając ból w obrębie szyi, barków, pleców, ramion i nóg.
Są one stosowane przez profesjonalnych sportowców, którzy chcą zwiększyć i wzmocnić ruchomość stawów i mięśni, zapobiegać kontuzjom i w naturalny sposób przyspieszyć regenerację organizmu po urazie.
Dowiedz się więcej o produktach Acuraflex.
ZAPOBIEGANIE BÓLOM MIĘŚNI
Zapobiegając bólom mięśni, należy uważać, by nie przesadzić z aktywnością fizyczną i starać się unikać stresu emocjonalnego na tyle, na ile to możliwe. Wszelkie choroby zakaźne należy leczyć w odpowiednim czasie, a także prowadzić aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiać i unikać złych nawyków (takich jak picie alkoholu i palenie papierosów).
Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć bólów mięśni podczas treningu:
• Ważne jest, aby dobrze rozgrzać mięśnie i przygotować je przed głównym treningiem
• Należy zacząć od lżejszych ćwiczeń i stopniowo zwiększać obciążenie
• Bardzo ważne jest rozciąganie po zakończeniu treningu
• Należy pić dużo płynów w ciągu dnia i na kilka godzin przed treningiem, aby zwiększyć poziom tlenu w mięśniach i zapewnić lepszą regenerację